Postavit dřevostavbu difůzně otevřenou nebo difůzně uzavřenou? Pojďme se podívat blíže na oba druhy. Často slýcháváte fráze typu „dům musí dýchat“ – zde se mluví o difůzně otevřených systémech, tj. vodní pára se přirozeně dostává ven skrz konstrukci – skrz stěnu a minerální vatu či dřevovlákno ve fasádě. Na vnitřní straně stěny se nachází OSB deska (či obdobná parobrzda) a pak mluvíme o difůzně skladbě.
Naproti tomu difůzně uzavřený systém má na vnitřní straně vždy parotěsnou folii a na vnější straně stěna materiál, který má nízký difůzní odpor a nepropustí vodní páru – většinou tím je polystyren. Zde je tedy důležité aby se vlhkost z vnitřního prostředí nedostala do konstrukce – o tom a pár příkladech z dozorů příště.
Důležité je zmínit se ještě o rosném bodě. V tomto bodě dochází ke kondenzaci vodní páry na vodu a při návrhu skladby stěny je nutno se vyvarovat tomu, aby tento bod (v případě difůzně uzavřeného systému) byl ve stěnách, tj. ještě před vnější EPS izolací. V zimě zde bude kondenzovat voda a ta se nemá díky neprodyšnému EPS jak dostat ven. Stavíte-li tedy dřevostavbu, kde použijete standardní 16cm izolace ve stěnách a jako vnější izolaci dáte třeba 5 cm EPS, špatně prolepíte parotěsnou folii – je to přesně tento případ – rosný bod bude právě ve stěně. Proto ne nadarmo se říká – co nejtenčí nosné stěny a co největší vnější izolace. Bohužel hodně firem, které staví dřevostavby, problematice průběhu teplot v konstrukci nevěnuje pozornost:-(.
Pakliže máte trochu času, mohu doporučit třeba tuto diskusi: https://www.tzb-info.cz/t.py?t=22&i=3397 – jistě hned pochopíte, že se nejedná zrovna o jednoduchou záležitost.
Pojďme se podívat na několik marketingových tvrzení firem:
– fráze z úvodu článku “dům dýchá”. Jak by mohl dýchat – ať difůzně otevřená nebo uzavřená obálka domu musí být vzduchotěsná
– “u difůzně otevřené stěny nemusím větrat”. Nesmysl, dům musí být vzduchotěsný. U dif. otevřené dochází k jisté regulaci vlhkosti v interiéru, ale zvyšující CO2 musíte vyvětrat.
– “difůzně uzavřené jsou všechny zděné domy, tak s difůzně uzavřenou dřevostavbou neuděláte krok vedle.” Na tom něco je, i podle mého názoru s dobře provedenou dif. uzavřenou stavbou neuděláte krok vedle.
– mnoho dodavatelů montovaných staveb si zjednodušuje práci, že při difůzně otevřené stěně použijí difůzně uzavřený strop. U argumentů “u stropu je teplo, může být difůzně uzavřený” nebo “u patrových dřevostaveb může být strop difůzně uzavřený” se vyloženě bavím:-)
– najdete i firmy, které sice na fasádě použijí minerální fasádní vatu,ale do předstěny dají parotěsnou folii. To rozhodně není difůzně otevřená stěna. Difůze by teoreticky procházet materiály směrem ven mohla, ale kde by se tam skrz parotěsnou folii vzala?
Doporučení na závěr:
– když difůzně otevřenou skladbu, pak volte prověřenou, nejlépe certifikovanou skladbu (Insowool, Steico). Trváte-li na pasivu s difůzně otevřenou stěnou, volte kombinaci DHF+minerální fasádní vata (NF333 apod.)
– difůzně uzavřená konstrukce bude vždy levnější, precizní prolepení parotěsu je ale nutnou podmínkou. Nechte si vyčíslit, kolik ušetříte a zkuste si popřemýšlet nad výhodami/nevýhodami v zimě/létě